iTaksi Sıkça Sorulan Sorular

iTaksi nedir?

iTaksi akıllı cihazlarla seyahat etmenizi kolay ve güvenli hale getiren şoför ve yolcuyu tam zamanlı buluşturmayı amaçlayan bir uygulamadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi güvencesiyle hayata geçirilen iTaksi, bulunduğunuz bölgeye en yakın konumdaki taksi ile haberleşmenizi ve seyahat etmenizi sağlar.

iTaksi nasıl kullanılır?

iPhone için App Store’dan, Android telefonunuz için Play Store’dan iTaksi uygulamasını telefonunuza yükledikten sonra, üye olurken verdiğiniz cep telefonu numaranıza gelen SMS kodunu uygulamaya girmeniz yeterlidir. Siz çıkış yapmadığınız sürece iTaksi uygulaması sizden tekrar SMS onayı talep etmez. “Taksi Çağır” ekranından yolculuk detaylarınızı belirleyerek taksinizi çağırabilirsiniz. “Menü” ekranından iTaksi’nin diğer işlevlerine de ulaşabilirsiniz.

iTaksi ücretli bir uygulama mı?

iTaksi ücretsiz bir uygulamadır. Seyahatinizin gerektirdiği yolculuk ücretiniz haricinde herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Halihazırda olduğu gibi; (varsa) köprü, yol ve otogar gibi yol kullanım masrafları da seyahat ücretlerine eklenir.

Yolculuk bilgilerini görebilir miyim?

iTaksi’de çağrınızı kabul eden şoförün bilgilerini (isim-soyisim, plaka ve önceki yolculuklarından aldığı ortalama puanı), aracın haritadaki ilerleyişini, tahmini varış süresini ve mesafesini görebilirsiniz. Ayrıca, ”Yolculuk Geçmişi” ekranında geçmiş yolculuklarınızın detaylarını görüntüleyebilirsiniz.

iTaksi uygulaması ne kadar güvenli?

iTaksi İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan bir hizmettir. Yolcuların güvenliği için araçlarda ses kaydı olmaksızın kamera ile görüntü kaydı yapılır.

iTaksi kamerası ses kaydı alıyor mu?

iTaksi kamerası sadece görüntü kaydeder, ses kaydı tutmaz.

iTaksi yaptığım çağrıları iptal etmeme izin veriyor mu?

Çağrınız kabul edilene kadar çağrınızı sonlandırabilirsiniz. Çağrınız kabul edildikten ve taksi size doğru gelirken çağrınızı iptal etmemeniz beklenmektedir. Belli kurallara bağlı kalınacak şekilde geçerli bir neden belirterek yaptığınız çağrıyı reddetme imkanınız olacaktır. Bu konudaki sınırlamalar TYM tarafından ayrıca belirtilecektir.

Kamera kayıtları özel hayatın gizliliğini ihlal ediyor mu?

Son bir (1) haftaya ait kamera kayıtları, kimsenin ulaşamayacağı şekilde, iTaksi cihazında şifrelenmiş bir halde tutulur. Bu aşamada sadece görüntü kaydı yapılır. Araç güvenlik kameralarının çektiği görüntüler bir (1) hafta süre ile cihaz üstünde saklanır. Panik durumlarında Taksi Yönetim Merkezi'nde, güvenliği sağlamak için bulunan emniyet personellerine aktarılır.

iTaksi’de kayıp eşya bildirimini nasıl yapabilirim?

Taksi’de unuttuğunuz eşyalarınız için lütfen 153’ü arayınız

iTaksi’de yolculuk sonunda ödemeyi nasıl yapabilirim?

Taksi çağırmadan önce belirtmiş olduğunuz ödeme yöntemlerinden biri ile (nakit, istanbulkart veya kredi kartı) yolculuk sonunda ödemenizi yapabilirsiniz.

iTaksi’de kredi kartı ile ödememi nasıl yapabilirim?

iTaksi’de taksi çağırmadan önce ödeme türü seçeneklerinden “Kredi Kartı” ile ödemeyi seçmeniz yeterlidir. iTaksi’de MasterCard ve Visa kartları geçerlidir. Kredi kartı ile ilk kez ödeme yapacak iseniz, Menü>Kredi kartlarım alanından kart bilgilerinizi tanımlamanız gerekir. Yapmış olduğunuz yolculuk bittiğinde şoför taksimetre tutarını, varsa ek ücretleri de ekleyerek, iTaksi cihazına girer. Şoförün girdiği tutarı kontrol ettikten sonra yapmanız gereken tek şey “Onay” tuşuna basmaktır. Ayrıca ön ödemeli olan istanbulkart ile de ödeme yapabilirsiniz.

Kredi kartı ile ödeme yapmak isterken provizyon alınamadı. Ne yapmalıyım?

Yeni bir kredi kartı ekleyip ödemeyi yeni eklediğiniz kredi kartı ile yapmayı deneyebilir ya da istanbulkart ile ödeme veya nakit ödeme seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.

iTaksi kredi kartı sayfasında, kredi kartımın otomatik olarak eklendiğini gördüm. Kart bilgilerime nasıl ulaşabildiniz?

iTaksi, kredi kart bilgilerini uluslararası kart güvenliği standartlarında Paycell altyapısında saklamaktadır. Paycell’in geçerli olduğu uygulamalara onayınızla kaydedilen kredi kartlarınız, iTaksi sistemine otomatik olarak eklenmektedir.

iTaksi’de istanbulkart ile nasıl ödeme yapabilirim?

Yapmış olduğunuz yolculuk bittiğinde şoför taksimetre tutarını, varsa ek ücretleri de ekleyerek, iTaksi cihazına girer. Ekranda yazan tutarı kontrol ettikten sonra araçta bulunan cihaza istanbulkart’ınızı okutarak ödeme yapabilirsiniz. Ödeme tamamlanana kadar beklemeyi unutmayınız.

iTaksi’de ödememin bir kısmını istanbulkart ile bir kısmını kredi kartı ile yapabilir miyim?

Hayır, şu an için ödemelerinizi tek tip ödeme şekli ile yapabilirsiniz.

iTaksi’de istanbulkart ile aktarma var mı?

Hayır, şu an için böyle bir uygulama mevcut değil.

iTaksi’de istanbulkart satın alabilir miyim?

Hayır, şu an için böyle bir uygulama mevcut değil.

iTaksi’de istanbulkart’a taksi içerisinde yükleme yapabilir miyim?

Hayır, şu an için böyle bir uygulama mevcut değil.

iTaksi’de bütün istanbulkart’lar (indirimli, ücretsiz, mavikart) ile ödeme yapabilir miyim?

Evet, içerisine elektronik para yüklediğiniz takdirde tüm istanbulkart’lar ile ödeme yapabilirsiniz.

iTaksi’de ödemeyi indirimli (öğrenci, 60 yaş üstü, özel görev vb.) istanbulkart ile yaparsam ödediğim tutarda indirim oluyor mu?

Hayır, taksi yolculuk tutarları tüm istanbulkart’lar için aynı tarifeden hesaplanır.

iTaksi’de kullan-at biletler (1geç, 2geç, 3 geç, 5 geç, 10 geç) ile ödeme yapabilir miyim?

Hayır, kullan-at biletler sadece İETT’ye bağlı toplu taşıma araçlarında geçerlidir.

iTaksi'de kredi kartıyla ödeme yöntemini seçtiğimde BKM Express, Troy ve kredi kartı özelliği olmayan banka kartlarım ile ödeme yapabilir miyim?

Şimdilik BKM Express, Troy ve kredi kartı özelliği olmayan banka kartları kullanılmamaktadır. Sisteme dahil olmaları için çalışmalar sürmektedir.

iTaksi uygulamasına kredi kartı eklemeye çalıştığımda, kartımı onaylamak için bankamdan gelmesi gereken SMS telefonuma ulaşmıyor. Ne yapmalıyım?

Bu durumda bankanız ile irtibata geçmeniz gerekmektedir. Kredi kartınızın onaylanması için 0,01 TL'lik deneme işlemi yapılmaktadır.

iTaksi’de kredi kartıyla ödeme esnasında ödemede sorun çıktığında ve ödemeyi nakit yaptığımda, kredi kartımdan ücret tahsilatı yapılıp yapılmadığını nasıl öğrenebilirim?

Bankanız ile irtibata geçebilirsiniz. Çekim olmuş ise 153’ü aramanız halinde yapılacak olan inceleme sonrasında alınan tutar kredi kartınıza iade edilecektir.

iTaksi’de kredi kartıyla ödeme esnasında ödemede sorun çıktığında ve kredi kartımla ödeme yapamadığımda, nasıl ödeme yapabilirim?

Nakit veya istanbulkart ile yolculuk ücretinizi ödeyebilirsiniz.

iTaksi’de ödeme sonrası fazla tahsilat yapıldığını fark ettim. Ne yapmalıyım?

Alo 153'ü aramaniz durumunda, yapılacak inceleme sonucu yolculuğun gerçek bedeli karşılaştırılır ve fazla tahsilat var ise kartınıza iade işlemi yapılır.

Çağrı yaptıktan sonra eşleştiğim aracın şoförüyle telefonum üzerinden görüşme yapabilir miyim?

Çağrınız kabul edildikten sonra taksiniz size ulaşana kadar uygulama üzerinden VoIP(Voice Over Internet Protocol) ile iletişim bilgileriniz gizli kalacak şekilde internet üzerinden sesli görüşme yapabilirsiniz. Yapılan görüşmeler hizmet kalitesi açısından kayıt altına alınacaktır.