iTaksi Sıkça Sorulan Sorular

iTaksi nedir?

iTaksi akıllı cihazlarla seyahat etmeyi kolay ve güvenli hale getiren, şoför ve yolcuyu tam zamanlı buluşturmayı amaçlayan bir taksi yönetim ve yönlendirme uygulamasıdır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) güvencesiyle hayata geçirilen iTaksi, kolay yolcu bulmayı hedefleyerek trafikte taksilerin boş dolaşmasını engeller, kazancı artırır ve kaliteli yolculukların yapılmasını sağlar.
iTaksi için taksilere bir tablet, iki yönlü kamera, panik butonu montajı yapılır. Yolcular ise akıllı telefonlara indirdikleri iTaksi uygulaması ile bu sistemi kullanır.
iTaksi markasındaki “i” harfi bir yandan İstanbul’u, diğer yandan İngilizce “intelligent” yani “akıllı” kelimesini simgeler.

Neden iTaksi?

iTaksi, yolcu bulmanın ve taksicilik hizmeti sunmanın, güvenli ve kolay yoludur.
İstanbulʼdaki tüm taksilerin üye olduğu, hem şoförlere hem de yolculara kolaylık sağlayan, kapsamlı bir taksi yönetim sistemidir.

iTaksi nasıl kullanılır?

iTaksi uygulaması aracınıza takılan cihaz içinde çalışır. Giriş ve doğrulama yapabilmek için TC Kimlik Numarası ve Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü şifrenizi bilmeniz yeterlidir. TUHİM şifresini bilmeyen veya unutan şoförler http://e-tuhim.ibb.gov.tr web sitesi üzerinden şifre alabilir. Uygulamaya giriş yaptığınızda açılan “Yolcu Bul” ekranı ile yolculuklarınıza başlayabilirsiniz.

iTaksi uygulaması ücretli bir uygulama mı?

iTaksi uygulaması, Taksi Yönetim Merkezi (TYM) üyeliğiyle aracınıza takılan tablet cihaz içinde çalışır ve ücretsizdir. iTaksi uygulaması üzerinden gerçekleştireceğiniz yolculuklarınızda TYM Katılım Sözleşmesiʼnde belirtilen komisyon dışında herhangi bir ücret ödemezsiniz.

iTaksi uygulaması ne kadar güvenli?

iTaksi İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan bir hizmettir. Herhangi bir sorun yaşadığınızda panik butonunu kullanabilirsiniz. Bu durumda araç, şoför, yolcu, çağrı ve yolculuk bilgileri emniyet birimlerine iletilir.

iTaksi kamerası ses kaydı alıyor mu?

iTaksi kamerası sadece görüntü kaydeder, ses kaydı tutmaz.

iTaksi uygulamasında ödemeler nasıl yapılır?

Yapmış olduğunuz yolculuk bittiğinde taksimetre tutarını, varsa ek ücretleri de ekleyerek, iTaksi uygulamasına girmeniz gerekir. Ödeme kredi kartı veya istanbulkart ile alınacaksa sistem tarafından hesabınıza yatırılmak üzere tahsil edilir. Nakit ödeme ile alınacaksa ödemeyi elden almanız gerekir. istanbulkart ile alınan ödemelerde, yolcu kartının cihaza okutulması gerekir.

Kredi kartı ve istanbulkart ödeme yöntemleri mecburi mi?

Yolculuk çağrısı geldiğinde, yolcunun talep ettiği ödeme türü de ekranda görünür. Eğer kredi kartı ve istanbulkart ile ödeme almak istemiyorsanız, gelen çağrıyı kabul etmeyebilirsiniz.

Banka hesap numaramı (IBAN) vermem gerekli mi?

Kredi kartı veya istanbulkart ile yapılan ödemelerin hak edişleri banka hesabınıza yatırılır. Her bir yolculuk çağrısını, talep edilen ödeme türüne göre kabul edebildiğiniz veya etmeyebildiğiniz için IBANʼınızı paylaşmanız, bu tür ödemeleri peşinen kabul ettiğiniz anlamına gelmez.

Şoförlerin istanbulkart ve kredi kart ödemeleri ne zaman yapılıyor?

istanbulkart ve kredi kart ödemeleri bir sonraki iş günü 16:00ʼya kadar şoför hesabına yatırılacaktır.

Araç üstüne iTaksi çıkartmasını taktırmalı mıyım? Bu uygulama reklama girer mi?

iTaksi logolu çıkartmalar; İBBʼnin şoför ve yolculara sunduğu bu yeni hizmet hakkında farkındalığın ve taksi şoförüne olan güvenin artması ile sisteme dahil olan araçların kolayca ayırt edilebilmesi için uygulanır. iTaksi logolu çıkartmalar reklama girmez.

Tüm yolculuklardan komisyon alınıyor mu?

Komisyon, sadece iTaksi sistemi üzerinden gerçekleşen yolculuklardan alınır. iTaksi harici yolculuklardan komisyon alınmaz.

Taksi durakları kalkıyor mu?

Hayır, duraklar kalkmıyor. Hatta, daha sonraki aşamalarda iTaksi sistemi ile durakların entegrasyonu yapılacak ve çağrıların öncelikli olarak en yakın taksi durağına yönlendirilmesi sağlanacaktır.

iTaksi yazılımı yerli mi?

iTaksi yazılımı Türk mühendisler tarafından hazırlanmış, tamamen yerli bir yazılımdır ve tüm kullanım hakları İBBʼye aittir.

iTaksi, İBB tarafından mı yoksa özel bir firma tarafından mı yönetiliyor?

iTaksi, İBB adına İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki İSPARK tarafından yönetilir.

Kamera kayıtları özel hayatın gizliliğini ihlal ediyor mu?

Yolcuların ve şoförlerin güvenliği için araçlarda ses kaydı olmaksızın kamera ile görüntü kaydı yapılmaktadır. Bu kayıtlar üçüncü kişilerin erişimine tamamen kapalı olarak araç içerisindeki cihazda şifrelenmiş ve kriptolu bir halde tutulur. Kayıtlar sadece, adli olayların araştırılması ve suçların aydınlatılabilmesi için emniyet birimlerine iletilir.

iTaksi cihazını istediğim zaman açıp kapatabilir miyim?

Cihaz kontak açıldığında kendiliğinden açılır ve kontak kapandıktan belirli süre sonra kendiliğinden kapanır. Eğer yolcu almak istemiyorsanız, durumunuzu "Meşgul" moduna alabilirsiniz.

iTaksi sistemi çalıştığında, başka kanallardan yolcu alabilecek miyim?

Duraktan yolcu yönlendirme, yoldan yolcu alma gibi yöntemlerle yolcu almaya devam edebilirsiniz. iTaksi harici yolcu aldığınızda, durumunuzu "Meşgul" moduna almayı unutmayın.

iTaksi sistemi tüm taksilere kurulacak mı?

Evet. Taksi Yönetim Merkeziʼne (Toplu Ulaşım Denetim ve Yönetim Merkezi) üyelik 2015/8-17, 2017/2-9 ve 2017/4-6 sayılı UKOME kararları gereği tüm taksilere kurulacaktır .

Yolculuk detaylarını görebilir miyim?

Evet, çağrı yapan yolcuya giden rotayı, araç ve yolcu konumunu, ödeme şeklini görebilirsiniz. Ayrıca 'Önceki Yolculuklarınızın' ekranından geçmiş yolculuklarınızın detaylarını görüntüleyebilirsiniz

Gelen çağrıları reddedebilir miyim? Meşgul ve Uygun durumları hangi koşullarda uygulanacak?

Yolcu almaya müsait olmadığınız veya ödeme şeklini kabul etmediğiniz durumlarda gelen çağrılara cevap vermeyebilir veya reddedebilirsiniz.
Meşgul: 'Araçta Yolcu Var' anlamına gelir. Ayrıca Şoför değişimi, tamir-bakım gibi hallerde, durumunuzu “Meşgul” e alabilirsiniz. Bu durumdayken taksiniz aktif olmadığı için yolculuk çağrıları almazsınız.
Uygun: Çağrı almaya uygun demektir. Taksinin aktif olduğu anlamına gelir.

Çağrılar hangi kriterlere göre yönlendirilir?

Sırası ile, çağrı yapan yolcuya olan mesafe, şoför hizmet kalite puanı ve günlük ciro değerleri kullanılarak çağrı yönlendirilir.

Şoför panik butonu hangi durumlarda kullanılır ve sistem nasıl çalışır?

Şoför tarafından panik butonuna 3 kez ardı ardına veya 3 saniye süresince kesintisiz basıldığı anda ilgili emniyet birimine ses kaydı olmaksızın canlı olarak kamera görüntüleri, şoför bilgileri ve araç konumu yollanmaya başlanır. Emniyet birimi tarafından bu görüntüler anında değerlendirilir ve süreç başlatılır.

iTaksi sistemi ile ilgili eğitim veriliyor mu?

Evet, araçlara montaj yapılırken sistem hakkında bilgi alabilirsiniz. Şoför eğitim videosunu bu aşamada seyredebilir, montaj alanında hazır bulunan uzman personelimize (varsa) sorularınızı sorabilirsiniz. Ayrıca cihaz uygulamasında bulunan yardım menüsünden ve montaj esnasında teslim edilecek olan kullanım kılavuzundan da gerekli bilgileri edinebilirsiniz. iTaksi web sitesinde (http://itaksi.com) devamlı güncellenecek olan bilgilendirme ve eğitim videolarını da takip edebilirsiniz.

Nasıl turkuaz ve siyah taksi sahibi olabilirim? Gereklilikleri nelerdir?

İBBʼnin almış olduğu UKOME kararlarında konunun ayrıntıları belirlenmiştir. D segmenti taksi sahipleri araçlarını turkuaz renge boyamaları durumunda Turkuaz Taksi sayılacak ve bu kapsamda belirtilen ve sarı taksilerden farklı (A, B ve C segmenti taksiler) tarifeler üzerinden taksi taşımacılığı yapacaklarıdır. E segmenti taksi sahipleri araçlarını Siyah renge boyamaları durumunda Siyah Taksi sayılacak ve bu kapsamda belirtilen ve sarı taksilerin 2 katı (A, B ve C segmenti taksiler) tarifeler üzerinden taksi taşımacılığı yapacaklarıdır. Bu yeni segmentler için yeni plaka çıkartılmayacak, mevcut taşımacılar araçlarını yenileyerek bu segmentlere geçiş yapabileceklerdir.
2016/9-6 sayılı Ukome kararı https://application2.ibb.gov.tr/tulasim/UKOME/2108.pdf

Şoför şikayetleri ile hangi birimler ilgileniyor?

Şikayetler, Alo 153 Beyaz Masa ve Taksi Yönetim Merkezi tarafından takip edilir. Yaptırımların uygulanması ve denetimi Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilir.

Şoför puanları nasıl belirleniyor? Yüksek puanın iTaksiʼde ne gibi avantajları var?

TUHİM Şoför Hizmet Puanı cetveli üzerinden bir “Hizmet Puanı” hesaplanır. Bir de iTaksi yolcularının, yolculuk sonunda yapacakları değerlendirme ile “Uygulama Puanı” oluşur. Yolcu çağrılarının yönlendirilmesinde bu puanlar dikkate alınarak, yüksek puanlı taksilere öncelik verilir.
İlgili yaptırımlar 24.08.2016 Tarih ve 2016/6-8 Sayılı UKOME Kararı,EK-1ʼde listelenmiştir.

iTaksi cihazları şoför adına mı yoksa taksi (plaka) üzerine mi kayıtlı?

iTaksi donanımları (tablet cihaz, kamera ve panik butonu), imzalanan Taksi Yönetim Merkezi sözleşmesi ile plaka sahibine kayıt edilir. Taksi şoförleri ise plaka sahiplerine karşı sorumludurlar.

iTaksi sistemine yeni taksiler girip yeni plakalar mı veriliyor?

Hayır, mevcut taksilere iTaksi sistemi takılır, yeni plaka eklenmemektedir.

iTaksi sisteminin navigasyonu hangi sisteme bağlı olarak çalışıyor?

Google ve İBB Navi tarafından sağlanan harita altlıkları kullanılmaktadır.

iTaksi cihazları araç içinde nereye takılıyor?

iTaksi cihazı, taksi sahibinin tercihi ve taksinin yapısına göre, ön konsol ortasına veya direksiyonun sol tarafına takılır.

Montaj sonrasında, aracım periyodik muayeneden geçer mi?

Evet, iTaksi ekipmanları aracınızın periyodik muayenesini etkilemez.

iTaksi sistemine uyumlu taksimetreler nelerdir?

TESTAŞ/D-TSM , TETAŞ-A1, ATAK SEMITRON/P6S, DESTAŞ ALBEREN/M 12 model taksimetreler, iTaksi sistemi ile uyumludur.

Çağrı aldıktan sonra eşleştiğim yolcuyla telefonum üzerinden görüşme yapabilir miyim?

Çağrı kabul edildikten sonra yolcunuza ulaşana kadar iTaksi cihazı üzerinden VoIP(Voice Over Internet Protocol) ile iletişim bilgileriniz gizli kalacak şekilde internet üzerinden sesli görüşme yapabilirsiniz. Yapılan görüşmeler hizmet kalitesi açısından kayıt altına alınacaktır.