iTaksi Yolcu Uygulaması
Sıkça Sorulan Sorular

iTaksi nedir?

iTaksi akıllı cihazlarla seyahat etmenizi kolay ve güvenli hale getiren şoför ve yolcuyu tam zamanlı buluşturmayı amaçlayan bir uygulamadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi güvencesiyle hayata geçirilen iTaksi, bulunduğunuz bölgeye en yakın konumdaki taksi ile haberleşmenizi ve seyahat etmenizi sağlar.

iTaksi nasıl kullanılır?

iPhone için App Store’dan, Android telefonunuz için Play Store’dan iTaksi uygulamasını telefonunuza yükledikten sonra, üye olurken verdiğiniz cep telefonu numaranıza gelen SMS kodunu uygulamaya girmeniz yeterlidir. “Taksi Çağır” ekranından yolculuk detaylarınızı belirleyerek taksinizi çağırabilirsiniz. “Menü” ekranından iTaksi’nin diğer işlevlerine de ulaşabilirsiniz.

iTaksi’ye nasıl giriş yapabilirim?

iPhone için App Store’dan, Android telefonunuz için Play Store’dan iTaksi uygulamasını telefonunuza yükledikten sonra, üye olurken verdiğiniz cep telefonu numaranıza gelen SMS kodunu uygulamaya girmeniz yeterlidir. Siz çıkış yapmadığınız sürece iTaksi uygulaması sizden tekrar SMS onayı talep etmez.

iTaksi ücretli bir uygulama mı?

iTaksi ücretsiz bir uygulamadır. Seyahatinizin gerektirdiği yolculuk ücretiniz haricinde herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Halihazırda olduğu gibi; (varsa) köprü, yol ve otogar gibi yol kullanım masrafları da seyahat ücretlerine eklenir.

Yolculuk bilgilerini görebilir miyim?

iTaksi’de çağrınızı kabul eden şoförün bilgilerini (isim-soyisim, plaka ve önceki yolculuklarından aldığı ortalama puanı), aracın haritadaki ilerleyişini, tahmini varış süresini ve mesafesini görebilirsiniz. Ayrıca, ”Yolculuk Geçmişi” ekranında geçmiş yolculuklarınızın detaylarını görüntüleyebilirsiniz.

iTaksi uygulaması ne kadar güvenli?

iTaksi İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan bir hizmettir. Yolcuların güvenliği için araçlarda ses kaydı olmaksızın kamera ile görüntü kaydı yapılır. Ayrıca; seyahatinizle ilgili çağrı, araç, şoför, yolculuk ve ödeme detaylarının tümü tutulur.

iTaksi kamerası ses kaydı alıyor mu?

iTaksi kamerası sadece görüntü kaydeder, ses kaydı tutmaz.

iTaksi çağrı yaptığımda taksileri hangi kriterlere göre yönlendiriyor?

Sırası ile, çağrı yapan yolcuya olan mesafe, şoför hizmet kalite puanı ve günlük ciro değerleri kullanılarak çağrı yönlendirilir.

iTaksi yaptığım çağrıları iptal etmeme izin veriyor mu?

Çağrınız kabul edilene kadar çağrınızı sonlandırabilirsiniz. Çağrınız kabul edildikten ve taksi size doğru gelirken çağrınızı iptal etmemeniz beklenmektedir. Belli kurallara bağlı kalınacak şekilde geçerli bir neden belirterek yaptığınız çağrıyı reddetme imkanınız olacaktır. Bu konudaki sınırlamalar TYM tarafından ayrıca belirtilecektir.

Kamera kayıtları özel hayatın gizliliğini ihlal ediyor mu?

Yolcuların ve şoförlerin güvenliği için araçlarda ses kaydı olmaksızın kamera ile görüntü kaydı yapılmaktadır. Bu kayıtlar üçüncü kişilerin erişimine tamamen kapalı olarak araç içerisindeki cihazda şifrelenmiş ve kriptolu bir halde tutulur. Kayıtlar sadece, adli olayların araştırılması ve suçların aydınlatılabilmesi için emniyet birimlerine iletilir.

iTaksi’de kayıp eşya bildirimini nasıl yapabilirim?

Takside eşyanızı unuttuğunuzda “Öneri/Şikayet Bildir” alanından “Kayıp Eşya Bildir” kategorisini seçip yolculuk bilgilerinizi girmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca 153’ü arayarak da kayıp eşya bildirimi yapabilirsiniz.

iTaksi’de yolculuk sonunda ödemeyi nasıl yapabilirim?

Taksi çağırmadan önce belirtmiş olduğunuz ödeme yöntemlerinden biri ile (nakit, istanbulkart veya kredi kartı) yolculuk sonunda ödemenizi yapabilirsiniz.

iTaksi’de kredi kartı ile ödememi nasıl yapabilirim?

iTaksi’de taksi çağırmadan önce ödeme türü seçeneklerinden “Kredi Kartı” ile ödemeyi seçmeniz yeterlidir. Kredi kartı ile ilk kez ödeme yapacak iseniz, Menü>Kredi kartlarım alanından kart bilgilerinizi tanımlamanız gerekir. Yapmış olduğunuz yolculuk bittiğinde şoför taksimetre tutarını, varsa ek ücretleri de ekleyerek, iTaksi cihazına girer. Şoförün girdiği tutarı kontrol ettikten sonra yapmanız gereken tek şey “Onay” tuşuna basmaktır.

iTaksi’de ödememi hangi kartlar ile yapabilirim?

iTaksi’de MasterCard ve Visa kartları geçerlidir. Ayrıca ön ödemeli olan istanbulkart ile de ödeme yapabilirsiniz.

Kredi kartı ile ödeme yapmak isterken provizyon alınamadı. Ne yapmalıyım?

Yeni bir kredi kartı ekleyip ödemeyi yeni eklediğiniz kredi kartı ile yapmayı deneyebilir ya da istanbulkart ile ödeme veya nakit ödeme seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.

iTaksi’de istanbulkart ile nasıl ödeme yapabilirim?

Yapmış olduğunuz yolculuk bittiğinde şoför taksimetre tutarını, varsa ek ücretleri de ekleyerek, iTaksi cihazına girer. Ekranda yazan tutarı kontrol ettikten sonra araçta bulunan cihaza istanbulkart’ınızı okutarak ödeme yapabilirsiniz. Ödeme tamamlanana kadar beklemeyi unutmayınız.

iTaksi’de ödememin bir kısmını istanbulkart ile bir kısmını kredi kartı ile yapabilir miyim?

Hayır, şu an için ödemelerinizi tek tip ödeme şekli ile yapabilirsiniz.

iTaksi’de istanbulkart ile aktarma var mı?

Hayır, şu an için böyle bir uygulama mevcut değil.

iTaksi’de istanbulkart satın alabilir miyim?

Hayır, şu an için böyle bir uygulama mevcut değil.

iTaksi’de istanbulkart’a taksi içerisinde yükleme yapabilir miyim?

Hayır, şu an için böyle bir uygulama mevcut değil.

iTaksi’de bütün istanbulkart’lar (indirimli, ücretsiz, mavikart) ile ödeme yapabilir miyim?

Evet, içerisine elektronik para yüklediğiniz takdirde tüm istanbulkart’lar ile ödeme yapabilirsiniz.

iTaksi’de ödemeyi indirimli (öğrenci, 60 yaş üstü, özel görev vb.) istanbulkart ile yaparsam ödediğim tutarda indirim oluyor mu?

Hayır, taksi yolculuk tutarları tüm istanbulkart’lar için aynı tarifeden hesaplanır.

iTaksi’de kullan-at biletler (1geç, 2geç, 3 geç, 5 geç, 10 geç) ile ödeme yapabilir miyim?

Hayır, kullan-at biletler sadece İETT’ye bağlı toplu taşıma araçlarında geçerlidir.

iTaksi’de kredi kartıyla ödeme esnasında uygulama kilitlendi ve yolculuğun ödemesini nakit yaptım. Kredi Kartımdan ücret tahsilatı yapılıp yapılmadığını nasıl öğrenebilirim?

Bankanız ile irtibata geçebilirsiniz. Çekim olmuş ise Taksi Yönetim Merkezi’ne durumu bildirmeniz halinde, yapılacak inceleme sonrasında alınan tutar kredi kartınıza iade edilir.

iTaksi’de kredi kartıyla ödeme esnasında uygulama kilitlendi ve kredi kartımla ödeme yapamadım. Yanımda nakit de yok. Nasıl ödeme yapabilirim?

Nakit veya istanbulkart ile yolculuk ücretinizi ödeyebilirsiniz.

iTaksi’de ödeme sonrası fazla tahsilat yapıldığını fark ettim. Ne yapmalıyım?

Alo 153'ü aramaniz durumunda, yapılacak inceleme sonucu yolculuğun gerçek bedeli karşılaştırılır ve fazla tahsilat var ise kartınıza iade işlemi yapılır.